Mamo, ja chce mieć Fotoszopa!

Czasy, w których do tworzenia grafiki czy edycji zdjęć niezbędny był kosztowny program komputerowy, minęły…teraz wiele operacji edycyjnych możemy wykonać z dowolnego komputera podłączonego do internetu i to za darmo. Chodź aplikacje do edycji grafiki online w porównaniu do desktopowych kombajnów mają wiele wad o których nie będę się rozpisywał, to także mają wiele zalet.

Na pewno wielką ich zaletą jest to, że nie potrzeba instalowania jakichkolwiek składników na dysku komputera (oczywiście oprócz, środowiska Java i Flash, ale te są niezbędne do prawidłowego  korzystania z Internetu), można na nich pracować na jakimkolwiek komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową, większość tych aplikacji oferuje zapisanie swojej pracy online lub na dysku komputera w specjalnym pliku, który można wykorzystać do dalszej edycji i chyba najważniejsza zaleta, posiadają wiele przydatnych funkcji edytorskich z których wymienię chodźmy możliwość zmiany rozmiaru zdjęcia, obrót, kadrowanie, korektę nasycenia barw, ekspozycji, smużenia, zamglenia, zaznaczania, rysowania, klonowania itp. itd…, czyli operacji, które do niedawna były zarezerwowane jedynie dla ich desktopowych odpowiedników. Można zatem spokojnie stwierdzić, że edytory graficzne dostępne jako aplikacje sieciowe na pewno rosną w siłę. W tym poście chcę  zaprezentować 11 aplikacji on line, których można użyć jako alternatywę do desktopowych aplikacji graficznych. 1. Pixlr https://pixlr.com/

Pixlr jest bezpłatnym i zaawansowanym edytorem graficznym, działający z poziomu przeglądarki internetowej. Edytor ma podstawowe narzędzia: zaznaczanie, rysowanie, klonowanie itp., obsługuje warstw, posiada edytor gradientów, oraz historię wykonywanych operacji. Dodatkowym atutem jest to, że ten ciekawa aplikacja ma ponad 20 wersji językowych, w tym polską.

2. Sumo Paint https://www.sumopaint.com/home/

Sumo Paint podobnie jak Pixlr jest bezpłatnym i całkiem zaawansowanym edytorem graficznym, działający z poziomu przeglądarki internetowej, podobnie jak Pixlr obsługuje warstwy i posiada wiele narzędzi do edytowania obrazów, zestaw filtrów oraz narzędzi do obróbki zdjęć, ale w zestawieniu z Pixlr wybór dostępnych opcji jest o wiele większy. I także tutaj aplikacja doczekała się polskiej wersji językowej. Aby rozpocząć pracę z programem nie jest wymagana rejestracja.

3. Adobe Photoshop Express httpss://www.photoshop.com/

Photoshop Online?…niekoniecznie:) Prawda jest taka, że Adobe Photoshop Express przeznaczony jest tylko do wyjątkowo amatorskich zastosowań i nie oferuje nic poza podstawowymi funkcjami obróbki zdjęć.

4. Blueprint Now https://labs.solidworks.com/Products/Product.aspx?name=blueprintnow

Blueprint Now jest to darmowa aplikacja do edycji plików DWG (AutoCad). Sama aplikacja może nie zaskakuje mnogością funkcji, ale pozwala na podstawową edycję plików dwg. Mamy do wyboru możliwość rysowania bloków, wprowadzania tekstu, wymiarowania i edycji warstw. Możemy załadować rysunek z dysku (max. wielkość pliku to 10 Mb), a następnie po edycji, zapisywać zarówno online jak i na dysku komputera (także jako PDF). Niestety do poprawnego działania aplikacji potrzebna jest instalacja platformy Silverlight oraz konieczna jest rejestracja w serwisie.

5. Picnik www.picnik.com

Aplikacja pozwala na podstawową obróbkę obrazów, ale z dużą biblioteką efektów specjalnych do edycji zdjęć, niestety niektóre efekty wymagają posiadania płatnego konta premium.

6. Aviary https://aviary.com/

Aviary jest to aplikacja w skład której wchodzi pakiet sześciu narzędzi multimedialnych działający online.

Pakiet ten obejmuje:
  • Phonenix – edytor grafiki rastrowej,
  • Raven – edytor grafiki wektorowej,
  • Peacock – edytor efektów specjalnych,
  • Toucan – edytor palet kolorystycznych,
  • Falcon – narzędzie do przechwytywania i obróbki ekranów,
  • Myna – edytor audio.
7. Foto Flexer https://fotoflexer.com/

Łatwy w obsłudze edytor, który prócz typowych funkcji jak kadrowanie, obracanie, czy  efekty specjalne, posiada także kilka bardziej zaawansowanych, jak ściskanie, rozszerzanie, uwypuklanie i zwężanie fragmentów grafiki.

8. Splashup https://www.splashup.com/

Kolejny łatwy w obsłudze edytor grafiki, zintegrowany z serwisami wymiany zdjęć, posiada własny format zapisu, dlatego bardzo łatwo możemy zachować prace i później wrócić do jej dalszej edycji.

9. FlauntR https://www.flauntr.com/

Flauntr to zestaw darmowych narzędzi online do edycji grafiki. Można importować pliki graficzne lub wykorzystać konto w serwisie Flickr, opatrywać fotografie ramkami czy teksturami, stosować rozmaite efekty świetlne i zniekształcenia, a na koniec zapisać zdjęcie jako plik JPG lub pobrać kod HTML.

10. Pixenate https://pixenate.com/

Kolejny łatwy w obsłudze edytor grafiki, chodź posiada trochę toporny interfejs;) ale do podstawowej edycji grafiki powinien wystarczyć.

11. Vector Magic https://vectormagic.com/home

Aplikacja do konwersji grafiki bitmapowej na grafikę wektorową. Obsługuje popularne formaty bitmapowe (JPG, GIF, PNG, BMP, TIFF) – po przetworzeniu można pobrać obraz jako plik EPS lub SVG.

 

3 Comments

  1. Bardzo fajny wpis. Szkic mojego wpisu na ten sam temat oczekuje na publikacje od roku 🙂 swoja droga lepiej to bylo przestawic w tabeli z programami z zaznaczeniem ktory jaka ma opcje. Spora czesc ludzi to wzrokowcy i latwiej im spojrzec na tabele niz czytac. Brak tez podsumowania, gratuluje przebrniecia przez te programy:)

    1. Dzięki za opinię i podpowiedzi 😉 co do tabeli to myślałem o tym ale niektóre aplikacje są bardzo rozbudowane i wymieniając ich opcje w tabeli musiałbym albo zrobić ogromną tabelę (co raczej nie było by „eyes friendly”) 🙂 albo po prostu pominąć część opcji,…ale może w niedalekiej przyszłości zrobię takie zestawienie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *